Program Hakkında

Tıbbi laboratuvar programının amacı; hastaların tıbbi tanılarının koyulması ve tedavilerinin planlanmasına yardımcı olmak için hekim tarafından istenilen incelemeleri, doğru ve güvenilir şekilde yaparak kaliteli hizmet verebilecek olan sağlık personeli yetiştirmektir.

Sağlık ekibi içinde vazgeçilmez bir yere sahip olan tıbbi laboratuvar teknikerlerini yetiştirmek amacıyla açmış olduğumuz bu programda, öğrencilerimizin yeterli donanımda olmaları için; tıbbi mikrobiyoloji, biyokimya, hematoloji, laboratuvar kimyası, laboratuvar aletleri, parazitoloji gibi birçok alan dersi bulunmaktadır. Öğrencilerimiz okuldaki teorik derslerin yanı sıra okulun ve anlaşmalı olduğumuz kurumların laboratuvarlarında uygulama yapma imkanına da sahip olacaklardır.

Programdan mezun olanlar Sağlık Teknikerleri “Tıbbi Laboratuvar Teknikleri” ön lisans diplomasına sahip olurlar.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler; sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, özel klinikler, hıfzıssıhha merkezleri, dispanserler, özel tanı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri, aile hekimlikleri, tüp bebek merkezleri, araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca ilaç firmalarının ve gıda sektörünün araştırma birimlerinde, üniversitelerin araştırma birimlerinde tekniker olarak görev yapabilirler, tıbbi cihaz sektöründe de çalışabilirler. Mezun olan öğrenciler ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavına girerek biyoloji, biyomühendislik, hemşirelik, hemşirelik ve sağlık hizmetleri, moleküler biyoloji ve genetik bölümlerinde lisans tamamlayabilirler.

Tıbbi laboratuvar teknikleri programını tercih eden öğrencilerimize donanımlı laboratuvarlarımız eşliğinde deneyimli akademik kadromuzla eğitim vermekteyiz. Sizi de aramızda görmekten mutlu oluruz.