Program Hakkında

Optisyen, yetkili uzman hekim tarafından hazırlanmış reçeteye uygun olarak görme gereçlerinin seçimini, belirtilen ve tespit edilen ölçüler doğrultusunda hazırlanmasını ve hastaya adaptasyonunu sağlayan görme sağlığı teknikeri olarak tanımlanabilir. Ayrıca optisyen her türlü numaralı-numarasız gözlük camı ve çerçevesinin hazırlanması, montajı, ayarlaması, satışı ile kontakt lens satışı yapan, optisyenlik müesseselerinin işleyişinden, resmi kurumlarla anlaşma yapma ve anlaşma hükümlerinin yürütülmesinden yasal olarak sorumludur. Belirtilen niteliklere ek olarak iletişimi ve sorumluluk duygusu kuvvetli, sorun çözme yeteneği gelişmiş, teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına önem veren ve çağın gereksinimlerine yanıt verebilecek özelliklerde optisyen yetiştirmek bu programın en temel amacıdır.

            Optisyenlik programı öğrencileri sınıf içi derslerde edinecekleri kuramsal bilgilerini optik aletlerin kullanımı, sektörde kullanılan bilgisayar yazılımları ve optisyenlik alanına yönelik uygulamalar ile pekiştirecektir. Ayrıca öğrencilerimiz mağazalarda yapacakları staj ile Optisyenlik kariyerlerine ilk adımlarını atmış olacaklardır.

            Bu programdan mezun olan öğrencilere Ön Lisans Diploması ve “Optisyen” unvanı verilir. Mezunlar optisyen unvanı ile kendi optik mağazalarını açabilecekleri gibi, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışabilirler.

Programlardan mezun olanların, ilgili mevzuat doğrultusunda dikey geçiş sınavına girerek Fizik Bölümünde lisans tamamlama olanakları da bulunmaktadır.

Optisyenlik alanında kariyer hedefleyenleri programımızda görmekten mutluluk duyacağız.