Değişim Öğrencileri için Pratik Bilgiler

Kayıt sürecinin başında, Uluslararası İlişkiler Ofisi tüm değişim öğrencilerine gerekli prosedürü tamamlayabilmeleri için detaylı bir bir bilgi paketi gönderir. Bu bilgi paketi; şehir, üniversite, konaklama ve sosyal hayat hakkında bilgileri içermektedir.

Ayrıca önceki dönemlerde Erasmus programından yararlanan öğrencilerden oluşan “Buddy” sistemi sayesinde, İEÜ’de öğrenim görecek olan öğrenim değişim öğrencileri, İzmir’e ve sosyal hayata kolayca uyum sağlayabilmektedirler.

Aşağıda değişim öğrencileri için bazı pratik bilgiler yer almaktadır.

Vize Yükümlülükleri

Vize kuralları sıkça değişebildiğinden, öğrencilerin kendi ülkelerindeki en yakın Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçerek güncellenmiş gerekli evrakları öğrenmeleri önerilir.

Oturma İzni

Tüm yabancı öğrenciler, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra en geç 1 ay içinde oturma izni almak üzere İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne başvurmak zorundadırlar.

Öğrenciler, İEÜ’de geçirecekleri öğrenim süresini kapsayan oturma izni alacaklardır ve bu belgeyi her zaman yanlarında taşımaları gerekmektedir.

Oturma İzni hakkında ayrıntılı bilgiye https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Para Birimi

Türk resmi para birimi Türk Lirasıdır.  Para birimi aşağıda belirtilen banknotlar ve madeni paralar şeklindedir:

BanknotMadeni para
200 TL1.00 TL
100 TL0.50 TL
50 TL0.25 TL
20 TL0.10 TL
10 TL0.05 TL
5 TL0.01 TL
  

İklim

Türkiye, ılıman iklim kuşağına sahip geniş Akdeniz coğrafyasında yer alsa da, çeşitli yeryüzü tabiatıyla, kıyıya paralel uzanan dağlarıyla iklimi bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Kıyı kesimler daha ılıman iklim özellikleri gösterirken, iç Anadolu platosu daha az yağış alarak, daha sıcak yazlar ve daha soğuk kışlar geçirir. Ege ve Akdeniz kıyıları yağışlı kışlar ve daha kurak geçen yaz dönemlerine sahiptir.

Yaz döneminde İzmir’de hava ortalama 30-35 derecedir. Kışın ise sıcaklık 5-10 derecelerdedir. Nadiren kar yağar ve çok nadir olarak hava 0 derecenin altına düşer.

İEÜ’YE ULAŞIM

Havayolu ile:
İzmir’e en yakın havaalanı Adnan Menderes Havaalanı’dır.  Şehir merkezine ulaşmak için Alsancak’a giden HAVAŞ otobüsünü kullanabilirsiniz.  Ayrıca 200 numaralı otobüs de şehir merkezine gider. Şehir merkezinden Üniversite’ye ulaşmak için taksi veya otobüsü kullanabilirsiniz (no. 169 & 269).  Lütfen yanınızda TL getirmeyi veya havaalanındaki döviz bürosunda TL almayı unutmayın.

Taksi ile:
Havaalanından özel taksi tutabilirsiniz. Yol yaklaşık 30 dakika sürer. Sürücü taksimetreyi yola çıkmadan önce açacaktır.

Otobüs ile:
Üniversitemizin kampusu, İzmir-Balçova'da Teleferik mevkiinde bulunmaktadır. Kampusun şehir merkezinde yer alması dolayısıyla ulaşım çok kolaydır. Üniversitemiz kampusu önünden aşağıda belirtilen semtlerden hatlı Belediye otobüsleri geçmektedir.

480 Balçova – Üçkuyular Feribot İskelesi (Bostanlı feribotu)
969 Balçova - Fahrettin Altay
169 Konak - Balçova
12 Fahrettin Altay - Alsancak
251-253 Konak - Alsancak - Halkapınar
Aktarma Merkezleri  üzerinden daha fazla yere ulaşım mümkündür.

Vapur ile:
Karşıyaka istikametinden gelen öğrenciler, Bostanlı-İnciraltı arasında ulaşımı sağlayan ve yaklaşık 30 dakika süren feribotu kullanabilirler.  İskeleden, 480 numaralı otobüsü kullanarak veya dolmuş ile kampusa ulaşabilirler. Ayrıca, Karşıyaka-Konak, Karşıyaka-Alsancak, ve Karşıyaka-Güzelyalı arasında ulaşımı sağlayan vapurlar da bulunmaktadır.

Metro ile: 
İzmir’de  Fahrettin Altay-Hatay-Üçyol-Konak-Çankaya-Bornova-Evka 3 arasında ulaşımı sağlayan bir metro vardır. Ayrıca Aliağa-Menderes hattında çalışan ve kentin kuzey-güney aksında oldukça uzun bir hatta toplu taşıma yapan İZBAN tren hattı mevcuttur.

İEÜ Haritası:


Daha Büyük Harita

Cep Telefonu Numarası Nasıl Alınır?
Değişim öğrencilerine, daha uygun ve ucuz bir şekilde iletişim kurabilmeleri için yerel cep numarası almaları önerilir. Değişim öğrencileri pasaportları ile birlikte Turkcell, Avea veya Vodafone merkezine başvurarak bir yerel cep numarası alabilirler.

Yararlı Web Siteleri